دورود لرستان

پایتخت طبیعت ایران

دورود لرستان

پایتخت طبیعت ایران

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۷ ثبت شده است

روستای دره اسپر

دره اسپر روستایی است در هفت کیلومتری جنوب غربی دورود واقع شده است. چشمه‌ها و رودخانه‌های دایمی و فصلی زیادی در اطراف این روستا جاری هستند. هم‌جواری با جنگل‌های بلوط و کوه‌های بلند و نیز دره‌های عمیق تنوع زیستی بی همتایی را بوجود آورده اند.

روستای دره اسپر

روستای دره اسپر

روستای دره اسپر

۱ نظر ۲۹ آذر ۹۷ ، ۱۰:۲۸
تالاب ازگن

تالاب ازگن که به تالاب قارون نیز شناخته می شود در موقعیت جغرافیایی N33 22 E48 57 واقع شده است. این تالاب در دامنه کوه ازگن و قارون قرار گرفته و تالابی فصلی است که عموما تا اواخر بهار آب دارد و پس از آن خشک می شود.
این تالاب فصلی بوده و از طریق جمع شدن آب باران و یا ذوب شدن برفهای کوه ازگن و قارون شکل گرفته و چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است.
در مسیر رسیدن به این تالاب، پریز کوه صلابتش را به رخ می کشد و هر گردشگری مسخ زیبایی حیرت انگیز کوههای مخملی بکر و دست نخورده دورود پایتخت طبیعت ایران می شود.
دره ها و زیبایی های این مسیر دل هر دوست دار طبیعتی را به خود می کشد. در حال و هوای طبیعت بکر منطقه ناگهان تصویری شما را میخکوب خواهد کرد. تالابی که تصویر آسمان و کوه ها را به آغوش کشیده و درختان خیال انگیر و زمین سبز و با طراوت شما را همچون ساحری مسحور می کند. حضور اسب ها زیبایی این منطقه را دو چندان میکند.
گونه های گیاهی این منطقه شامل نرگس، زنبق، میخک وحشی، نعناع و پونه است که به صورت خود رو رشد کرده اند. همچنین گیاهان گندمین که بلندای آنها به پنجاه سانتیمترمی رسد.
از گونه های جانوری منطقه می توان به خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ، گراز، اسب های وحشی و بز کوهی اشاره کرد.

مسیر دسترسی تالاب:
از شهر دورود به سمت جاده پیرعبدالله است که با رسیدن به پل خط آهن چم چید و روستای گورکش مسیر سمت راست به تالاب ، روستای گورکش و غار و سراب منو ختم می شود.
یک مسیر دیگر از طریق راه آهن دورود به سمت جنوب است که با پیاده شدن در ایستگاه چم چید و سوار شدن در خودرو و طی کردن مسافتی به طول چهار کیلومتر با 20 دقیقه پیاده روی به تالاب می رسید.

تالاب ازگن
تالاب ازگن2

۰ نظر ۲۹ آذر ۹۷ ، ۱۰:۱۸

رودخانه گهر رود از دریاچه گهر سرچشمه می گیرد و در طی مسیر چشمه ها و آب یخچال های دامنه جنوبی اشتراکوه و بخصوص چشمه های پرآب دره نگاه (نی گاه) به آن افزوده می شود و خروشان از کنار کوهستان پریز و روستاهای تی و عمارت می گذرد و در منطقه چم چیت به رودخانه سزار می پیوندد و در ادامه رودخانه دز را تشکیل می دهد که مهمترین سرشاخه کارون است.


گهر رود

گهررود

گهررود

۰ نظر ۱۹ آذر ۹۷ ، ۰۹:۰۲